Wrzesień – Listopad:
*Opisy wycieczek wraz czasem ich trwania znajdą Państwo poniżej.
Temat Święta Niepodległości omawiamy na historii, na szkolną akademię przygotowujemy piękne wiersze i pieśni, oglądamy defiladę, wywieszamy flagi. Czy jesteśmy pewni, że dzieciaki rozumieją jak ważny jest ten dzień? Jak to się stało, że pięć pokoleń Polaków tak czekało na wolność, mimo że przez sto lat można się było przecież przyzwyczaić do życia w innym Państwie? Zwłaszcza jeśli już nawet nie pamiętało się Polski, a nie było filmów i zdjęć na których uwieczniono „stare, dobre czasy”? Skąd w nich była ta chęć bycia Polakiem? Opierając się na faktach, ale nie skupiając tylko na datach, chcemy pokazać dzieciakom prawdziwą historię rodaków pod zaborami i pomóc im zrozumieć czemu po dziś dzień tak hucznie świętujemy odzyskanie niepodległości. Dzięki aktywizującym metodom pracy będzie to ciekawa przygoda, a nie nudna pogadanka. Wspólnie też zastanowimy się nad patriotyzmem. Czym on jest? Czy teraz jesteśmy patriotami, a jeśli nie to dlaczego? Czy to ważne? Bycie patriotą to nie tylko wielkie słowa i bohaterskie czyny, to też małe gesty na co dzień, to coś co powinno nas łączyć, a nie dzielić. Podczas zajęć zrobimy patriotyczne kotyliony oraz wspólny plakat, który klasy będą mogły zabrać ze sobą.
Ramowy plan wycieczki:
9:00 – 10:00 Prosta Historia Niepodległości – warsztaty
10:00 – 11:00 Ognisko z kiełbaskami
11:00 – 12:00 Warsztaty w 2 grupach: Patriotyczne Kotyliony / Rozmawiamy o patriotyzmie
Dogrzani kaloryferami, ubrani w ciepłe kozaki i kurtkę z nowoczesnej tkaniny podjeżdżamy zimą autem do supermarketu po egzotyczne pomarańcze, karton mleka i masę makową w puszce. Wygodnie prawda? A jak to dawniej bywało? Czym była jesień i zima dla mieszkańców Polskich ziem? Jakie panowały warunki, zwyczaje, jak spędzało się długie wieczory? Jak wielkie znaczenie miało powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” – jeśli o plony nie zadbano w odpowiednim czasie, po prostu nie było co jeść. Zapraszamy do Chatki na „Rok Polski” – podczas ciekawej interaktywnej gry dzieciaki dowiedzą się jak wyglądał świat bez telefonów, komputerów, samochodów i innych wygód, a ludzie żyli w zgodzie z naturą. Grupy wezmą też udział w sezonowych warsztatach kulinarnych.
Ramowy plan wycieczki:
9:00 – 10:00 Zajęcia w dwóch grupach: Wprowadzenie / Warsztaty Kulinarne
10:00 – 11:00 Ognisko z kiełbaskami, degustacja wyrobów z warsztatów kulinarnych
11:00 – 13:00 Interaktywna gra “Rok Polski”
W tym roku Chatka Spełnionych Marzeń przemieni się w prawdziwą Krainę Świętego Mikołaja! Spotkacie u nas niesforne elfy, które poprowadzą dla Was ciekawe zajęcia: poznacie wspaniałą, świąteczną opowieść, dowiecie się ciekawostek o Świętym Mikołaju, wykonacie przepiękne prace plastyczne. Będziecie mieli okazję poczuć prawdziwie zimową atmosferę podczas ogniska z kiełbaskami. Na koniec wycieczki, w nagrodę odwiedzicie Chatkę Świętego Mikołaja – magiczne miejsce, skąd uwielbiany przez dzieci z całego świata staruszek dowodzi całym grudniowym zamieszaniem. Wesołe elfy opowiedzą Wam o jego ważnej pracy. Być może sam Święty się z Wami spotka? Przekonajcie sami!
P.S.Koniecznie przywieźcie ze sobą listy do Mikołaja! Będziecie mogli wrzucić je do specjalnej, bożonarodzeniowej skrzynki, a elfy późną nocą otworzą ja, by spełnić Wasze marzenia.
Ponieważ tegoroczna oferta na grudzień jest obszerna – zapraszamy do osobnej zakładki – TUTAJ znajdą Państwo wszelkie informacje.
Wycieczka dla wszystkich młodych buntowników, którzy jeszcze nie wiedzą, że zdrowe jedzenie (na przykład to ze szkolnego sklepiku) jest smaczne! To wcale nie wymysł dorosłych, żeby uprzykrzyć dzieciom życie, tylko prawdziwa inwestycja w swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Pokażemy dzieciakom, że dbanie o to co jemy nie jest nudne, ani tym bardziej trudne. Poprzez zabawę i doświadczanie nauczymy jak szybko przygotować zdrowe przekąski. Będzie wesoło, bo zdrowe jedzenie nie jest wcale straszne!
Czy Wielkanoc jest teraz tym co kiedyś? Które z ciekawych, ludowychtradycji są już zapomniane, a które nadal obchodzi się na wsiach w różnych częściach Polski? Podczas wycieczki, za pomocą tajemniczego Koła Tradycji, poznacie zwyczaje, które z pewnością Was zadziwią! Będzie też okazja sprawdzić swoją wiedzę w Wielkiej Grze Wielkanocnej i wykonać piękne ozdoby wielkanocne.
Przebieg wycieczki:
9:00 – 10:00 Grupa A: warsztaty plastyczne, Grupa B: Koło Tradycji i Wielka Gra Wielkanocna
10:00 – 11:00 Grupa A: Koło Tradycji i Wielka Gra Wielkanocna, Grupa B: warsztaty plastyczne
*Możliwość dokupienia dodatkowej godziny, podczas której odbędzie się wspólne ognisko z kiełbaskami.
Przywitamy Was tradycyjnie – chlebem i solą. Opowiemy Wam w jaki sposób dzieci kiedyś spędzały czas na wsi. W co się bawiły, jakie miały obowiązki i co jadły. Dowiecie się co to jest Mazowsze, skąd wzięła się ta nazwa i inne ciekawostki. Spróbujecie sami zrobić mazowieckie kluseczki, wykonacie tematyczne zadania w grupach, w których wykorzystacie zdobytą wiedzę i stworzycie piękną, łowicką wycinankę.
Zapraszamy w podróż po świecie. Na wielkiej planszy świata zagramy razem z dziećmi w interaktywną grę –będziemy wykonywać różne zadania i podróżować raz konno, raz balonem, a raz odrzutowcem! Odwiedzimy też nieznane krainy, dowiemy się co każdy podróżnik wiedzieć powinien i przeżyjemy mnóstwo niezapomnianych chwil. Poznacie niezwykłe zwyczaje i ciekawostki z całego świata. Zobaczymy, czy znacie się trochę na geografii…? Ahoj przygodo! * W ramach wycieczki do wyboru zajęcia plastyczne (bez dopłaty) lub kulinarne (z dopłatą 2zł/dziecko).